رونق بازار مسکن در سال جاری


چهارشنبه 12 آبان 1395
13:12:20 2016-11-02

رونق بازار مسکن در سال 1395

همان طور که در بازار مسکن و تجربه دوره‌های رونق و رکود از یک طرف و چشم‌انداز های آینده کشور به‌عنوان یکی از مهم ترین عوامل موثر بر بازار مسکن می باشد  شروع رونق در بازار نقل و انتقالات مسکن و ثبت ملک برای فروش و خرید خانه را می‌توان پایان نیمه اول سال 1395 دانست.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی: در واقع وضعیت قیمت آپارتمان و قیمت اجاره اپارتمان با آغاز دوره رونق به شکلی می باشد که به نظر می رسد می‌شود، افزایش قیمت‌ اپارتمان همزمان با شروع دوره رونق را شاهد باشیم البته این افزایش جهش گونه نخواهد بود و حداکثر در حد یک حباب عمومی است.

براساس تجربه احتمال قوی نقطه آغاز ساخت خانه و خرید و فروش از نیمه اول سال 1395 خواهد بود و کاهش سود بانکی باعث بیشتر شدن سرمایه‌ گذاری و افزایش رونق در بازار مسکن ، خرید و فروش اپارتمان می باشد. هر چند نرخ سود کمی کاهش داشته است اما طی در چند ماه اخیر کافی نبوده و این تاثیر زمانی بیشتر به چشم می اید  که نرخ سود بانکی همچنان در ایران شیب منفی داشته باشد.

بهترین گزینه ها برای سرمایه‌گذاری در ملک و آپارتمان در سال 1395 با توجه به پیش‌ بینی‌ ها ابتدا در حوزه ساخت و سازمسکن آن هم در بخش خرید و فروش متراژ پایین و در حوزه‌ ساخت‌وساز ملک اداری و تجاری  و سرمایه‌گذاری برای ساخت واحدهای اداری اشاره می‌شود.

بهترین جا برای سرمایه‌گذاری در بخش مسکن در بافت‌های فرسوده تهران و ساخت اداری در مناطق تجاری درون شهر و کلانشهرها برآورد می‌شود.میزان نوسان قیمت اپارتمان و ساختمان در سال آینده، هم می‌توان گفت به هیچ وجه بازارملک و اجاره اپارتمان و رهن کامل خانه و ساختمان در سال 95 افزایشی نخواهد داشت و همان‌طور که گفته شد با رد احتمال جهش، افزایش قیمت از تورم عمومی فراتر نخواهد رفت.

در هر صورت سقف تسهیلات خرید مسکن و فروش مسکن و اجاره به‌عنوان یکی از سیاست‌های اساسی وزارت راه و شهرسازی در راستای افزایش قدرت خرید متقاضیان که در اواخر اسفندماه با موافقت بانک مرکزی و مصوبه شورای پول و اعتبار به تصویب رسید کمک بسیار موثری جهت خانه‌دار شدن و تبدیل تقاضای موجود در بازار مسکن به تقاضای موثر است.

اطلاعات موجود از میزان استقبال از تسهیلات حاکی است که استقبال زیادی از این تسهیلات صورت گرفته است و تعداد قابل ‌توجهی از مردم برای ثبت نام در صندوق پس‌انداز مسکن یکم به بانک مسکن مراجعه نموده اند، البته برای برآورد میزان دقیق استقبال مراجعه‌کنندگان به زمان بیشتری نیاز است و حداقل باید تا پایان امسال برای اینکه گفته شود وام از سوی چند درصد از گروه‌های هدف مورد استقبال واقع شده است صبر کنیم.

وزارت راه و شهرسازی تهران با اغاز شروع به کاردولت یازدهم افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن با اتکا به نظام پس‌انداز را در دستور کار خود قرار داده است، نهایتا اواخر اسفند ماه با تصویب این مصوبه سطح پوشش‌ دهی وام از قیمت مسکن را به حد مطلوبی افزایش داد. کارشناسان و فعالان بازار ملک می گویند بازپرداخت اصل وام و نرخ سود آن به صورت اقساط ماهانه از توان مالی گروه هدف یعنی زوج‌های جوان خانه اولی خارج است، اما وزارت راه وشهرسازی و بانک مرکزی ایران در یک اقدام مشترک به ‌طور غیررسمی اعلام کردند اگر در سنوات و ماه‌های اخیر مشکل مسکن خانوارهای طبقات متوسط، کمبود و در واقع ضعف پوشش ‌دهی وام مسکن از هزینه‌های خرید یک آپارتمان است، امروز می‌توان گفت این ضعف تا حد زیادی برطرف شده است.