اجاره خانه تهران


پنجشنبه 25 آذر 1395
23:53:42 2016-12-15

اجاره خانه تهران

مسکن مهر

طرحی بود در دولت محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور وقت ایران، برای خانه‌دار کردن قشرهای کم درآمد که طبق آن دولت با واگذاری زمین رایگان سعی داشت خانه سازی را تشویق کند. این طرح پس از افزایش شدید قیمت اجاره مسکن در ایران شروع شد. دولت برای تأمین مالی این طرح از بانک مرکزی قرض کرد، که منجر به چاپ پول بی پشتوانه و افزایش تورم شد به طوری که نصف کل پول‌های چاپ شده در تاریخ ایران صرف ساختن مسکن مهر شد.خانه‌های ساخته شده در این طرح عموماً در حاشیهٔ شهرها بودند و فکری برای امکانات گوناگون نظیر آب و برق آنها نشده بود

 

مهندس محمد سعیدی کیا، وزیر مسکن و شهرسازی سیاست اصلی دولت نهم برای پاسخگویی به مخاطبان اصلی را طرح اجاره آپارتمان مهر اعلام کرد. به موجب این طرح سالانه تعداد یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی، زمین در سطح کشور واگذار می‌شود. بر اساس اظهارات علی نیکزاد که در ابتدای خرداد ۱۳۹۲ بیان کرده بود، از ابتدای دولت نهم بالغ بر ۴٬۴۰۰٬۰۰۰ واحد مسکن مهر در شهرها و روستاها شروع به ساخت شده‌اند که نیمی از این تعداد در روستاها بوده‌اند که تعداد ۱٬۵۰۰٬۰۰۰ از این تعداد تا خرداد ۱۳۹۲ تحویل شده و مابقی مسکن‌های روستایی می‌بایست تا پایان دولت دهم تحویل داده شوند. در حوزه مسکن مهر شهری حدود ۱٬۲۰۰٬۰۰۰ واحد تا زمان درج گزارش تکمیل شده و مابقی همچنان در دست ساخت هستند که تکمیل و تحویل آنها به دولت یازدهم کشیده می‌شود.

گرچه این طرح با مشکلات عمده‌ای همچون توقف پرداخت وام اجاره خانه توسط بانک‌های دولتی برای بیش از ۱۸ ماه مواجه شد.

برخی کارشناسان معتقد بودند که ساخت و ساز مسکن و اجاره خانه مشکل تر از آن است که از تعداد شرکت تعاونی و مردم عادی براید. دولت در سال ۸۹ طرح مسکن زوجهای جوان را ارائه کرد.

طرح مسکن مهر در ابتدا در قالب بند د تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۸۶ آغاز شد و سپس بر مبنای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، به صورت پیوسته در دستور کار قرار گرفت. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که این طرح که در حقیقت شامل اجاره بلند مدت زمین جهت احداث مسکن است، در طرح جامع مسکن نیز پیشنهاد شده بود. اما حجم پیشنهاد شده در آن طرح بسیار کمتر بود که توسط احمدی‌نژاد و به صورت غیر کارشناسانه از ۲۰ هزار واحد در سال به ۵/۱ میلیون واحد در سال افزایش یافت.

مبنای اصلی مسکن مهر بر این امر مبتنی است که ارزش زمین، بخش قابل توجهی از هزینه تمام شده مسکن را به خود اختصاص می‌دهد. این سهم در کل کشور در دوره ۳۵ ساله برابر ۴۰ درصد و در دهه اخیر برابر ۴۵ درصد بوده است. همچنین در استان تهران این سهم به حدود ۶۰ درصد بالغ می‌شود؛ بنابراین با حذف یا کاهش ارزش زمین از هزینه تمام شده مسکن، می‌توان تا حدود زیادی هزینه مسکن را کاهش داد؛ بنابراین طرح مسکن مهر بر اجاره بلند مدت زمین جهت احداث مسکن مبتنی است.

اما نکاتی که در این میان در نظر گرفته نشده است آن است که ارزش زمین در شهرهای مختلف دارای اختلافاتی فاحش است. به عبارت دیگر ارزش زمین در کلان شهرها رقم بسیار بالایی است و به همین دلیل مسکن مهر در کلان شهرها (در حقیقت شهرهای جدید مجاور کلان شهرها) جوابگو خواهد بود و البته این امر خود موجب افزایش تمایل به مهاجرت به این شهرها خواهد شد.

این پروژه البته مشکلات جدی دیگری نیز در عرصه اقتصاد ملی، مدیریت شهری، برنامه‌ریزی توسعه شهری و ... ایجاد نموده است که در مقالات متعددی مورد بحث واقع شده است. اما متأسفانه دولت و به ویژه وزیر مسکن و شهرسازی دولت دهم، بارها در جلسات غیررسمی اعلام نموده است که معتقد است «با اجرای پروژه مسکن مهر می‌توان اشتباه بودن تئوری‌های اقتصادی را اثبات نمود.»

نظر شخصیت‌های سیاسی دربارهٔ مسکن مهر و اجاره اپارتمان

سید علی خامنه‌ای: اگر احتمالاً با اصل طرح مسکن مهر و یا نحوه تزریق اعتبارهای بانکی به آن مخالفتی وجود دارد، اما این را هم بدانیم که اکنون چند میلیون نفر چشم‌انتظار تکمیل مسکن مهر هستند و باید این کار به‌طور جدی پیگیری شود و به اتمام برسد”

حسن روحانی: در اجرای مسکن مهر مقداری بی‌تدبیری صورت گرفت یعنی در مرحله اجرا، عجله شد مثلاً در شهری، مکانی را در نظر گرفتند که محل مناسبی نبود. دولت برای اینکه مسکن مهر را به نمایش بگذارد از بودجه بخش‌های دیگر هم برداشت و به مسکن مهر داد که این هم نادرست بود. نباید قانون را نقض کنیم.

عباس آخوندی:مسکن مهر طرح مزخرفی است.و در جای دیگری میگوید :بنده در برنامه اولیه ی خود نیز اعلام کردم که دولت جدید به تعهدات قبلی پایبند است، اما مسکن مهر طرح چندان جالبی نبوده که ادامه یابد و باید متوقف شود در مکان‌های نامناسب چندین هزار واحد مسکونی ایجاد شده است، مسکن فقط یک چهاردیواری یا خانه نیست بلکه مردم خدمات مختلف ، روابط اجتماعی درست و امکانات حمل و نقل مناسب می‌خواهند. «مسکن مهر طرحی بود که همه بنیادهای آن اشتباه بود از مکان یابی گرفته تا طراحی مهندسی و فنی، تامین مالی و انتخاب افراد و احساس امنیت مهمترین مساله مسکن مهر است. کسانی که طرح هایی همانند مسکن مهر را وارد نظام اقتصادی کشور کردند هم مردم را گرفتار کردند هم دولت را»

مصطفی پورمحمدی: طرح مسکن مهر مدلی است که ناقص اجرا شده است. در اجرای این طرح به جای این‌که از منابع مردمی استفاده شود به منابع ملی فشار آورده شد و همین باعث تورم و گرانی گردید. با این طرح مسکن زیاد شد، اما گران شد. قرار بود با اجرای طرح مسکن مهر قیمت‌ها کاهش پیدا کند اما مسکن گران‌تر شد.

محمدرضا باهنر: پروژه‌های مسکن مهر موجب افزایش قیمت ملک و قیمت رهن و اجاره شده است. در صورت رئیس جمهور شدنم پروژه‌های نیمه کاره مسکن مهر را تمام خواهم کرد اما برای ادامه پروژه‌های جدید نیاز به بازنگری و تدوین برنامه جدید دارم.

یحیی آل اسحاق: برنامه دولت برای مسکن مهر باید به اتمام رسیده و هرچه سریعتر از آن بهره‌برداری شود. هم‌اکنون طرح مسکن مهر نیازمند ۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار است تا به اتمام برسد اما دولت نباید به تنهایی اتمام این طرح را در دست بگیرد بلکه باید به کمک بخش خصوصی و مردم این کار صورت بگیرد.

محمد باقر قالیباف :بحث مسکن مهر را ما ادامه می‌دهیم ولی نه این طور که در وسط بیابان بدون ساختار شروع به تولید مسکن بشود و ساختمان‌های نوساز از هم اکنون بافت فرسوده هستند. اگر بخواهیم تمام مایحتاج شهر را در وسط بیابان تأمین کنیم فقط متری ۳ میلیون تومان هزینه آن می‌شود.

غلامعلی حداد عادل:باید در کنار سرعت در خانه‌سازی و مسکن مهر، این فکر را دنبال کنیم که معماری لباس جامعه است و باید لباس هر ملتی چه لباس فردی و چه جمعی با فرهنگ ملت تناسب داشته باشد.

محمد سعیدی‌کیا:مسکن مهر باید با اصلاحاتی ادامه پیدا کند و از مردم پول گرفته شده است و به همین دلیل دولت جمهوری اسلامی با هر رئیس جمهوری باید قول خود را اجرا کند. مسکن مهر تنها سی درصد مسئله مسکن کشور بوده و سایر مسایل را نیز باید توجه داشت.

علی نیکزاد: طرح مسکن مهر یکی از ابتکارات بسیار خوب و موفق دولت نهم و دهم بود که آثار و برکات فراوانی در حل معضل مسکن داشته است. سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن موجب اشتغال‌زایی و تسریع در امر ازدواج جوانان می‌شود که باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

محمد شریعتمداری: مهمترین دستاورد مسکن مهر باید کاهش اجاره بها در شهرها و روستاها باشد، اما متأسفانه در حال حاضر مسکن مهر چنین دستاوردی برای کشور نداشته و سؤالی که این جا مطرح می‌شود این است که چرا تلاش‌های مسکن مهر نتایج خوبی نداشته است!؟

محسن رضایی: مسکن مهر را ادامه می‌دهیم اما منابع آن باید از جایی به غیر از بانک مرکزی تأمین شود و با استقراض دولتی مخالفم. باید رضایتمندی مردم را از مسکن مهر بالا ببریم در بعضی از شهرها رضایت مردم خوب است و در بعضی شهرها پایین است و باید افزایش پیدا کند.

علی لاریجانی: حجم انبوهی از تسهیلات به مسکن مهر داده می‌شود، در حالی که این موضوع به تولید کمکی نمی‌کند؛ بنابراین حتماً اولویت اشتباهی است. ۵۴ درصد تسهیلات در سال گذشته به مسکن مهر اختصاص یافته است، مسکن مهر موضوع مهمی است ولی اگر کشوری متوازن حرکت نکند، در اقتصاد مشکلاتی به وجود می‌آید.

احمد اصغری مهرآبادی :مسکن مهر، بزرگترین طرح عمرانی کشور است که در بیش از هزار و صد شهر کشور با اهداف خیر خواهانه تصویب شد اما به دلیل شتابزدگی در مکان یابی در برخی نقاط اشتباه رخ داده و در اجرا هزینه‌های زیادی به دولت تحمیل کرده است


علی عبدالعلی‌زاده : اولین ایراد این طرح این است که؛ معین نشده گروه هدف طرح مسکن مهر، چه کسانی هستند.زمین‌ های ارزان را به چه گروهی می‌‌خواهیم بدهیم؟ آیا افرادی که این زمین‌ های ارزان یا رایگان را می‌‌گیرند، می‌‌توانند خودشان آن را بسازند یا خیر؟ هدف، زمین دادن است یا خانه‌دار کردن مردم؟ اگر هدف، خانه‌دار کردن گروه‌ های هدف است، پس زمین، تنها 25 درصد بحث است، 75 درصد مسائل ساختن و سکونت داخل خانه‌ذها، خدمات‌ دادن، آماده‌سازی و سایر مسائل است.محل این زمین ها هم مطلب مهمی است

 

مطالب مرتبط:

رونق بازار مسکن در سال جاری

اجاره خانه در تهران

پیچ و خم های اجاره آپارتمان در تهران

اجاره خانه و اجاره آپارتمان و اجاره ویلا های هوشمند

اجاره آپارتمان در تهران

اجاره